Teachers’ Council Sub-Committees



Sl.No. 

Sub-Committee 

Convenors 

Members 

1. 

Academic Sub Committee 

Smt. Supritha Mukhopadhyay 

All HODs & Head Clerk (Invitee Member) 

2. 

Admission Sub Committee 

Smt. Suparna Bhattacharya 

All Teachers and (Invitee Member) Sikandar Rajak & Partha Das 

3. 

Internal Examination Sub Committee 

Mr. Amalesh Patra & Mr. Debashish Biswas 

Mr.  Ambar Kumar Choudhury 

All Teachers and (Invitee Member) Madhumita Maji & Partha Das 

4. 

Routine Sub Committee 

Smt. Supritha Mukhopadhyay & Mr. Prem Kr. Ghosh & Arkojyoti Jana 

Sanchita De,  Prasenjit Makur,Nupur Roy 

5. 

Library Sub-Committee 

Mrs. Saswati Bhattacharya 

HODs of all Department 

6. 

Anti-Ragging Sub-Committee 

Mrs. Sanchita Datta 

Yasmin Akhtar, , Prem Kr. Ghosh Prasenjit Makur,  Juthika Pandey, Nupur Roy 

7. 

CAS Sub-Committee 

Dr. Nandini Bhattacharya 

Supritha Mukhopadhyay, Sanchita De, Amalesh Patra , Suparna Bhattacharya, Prem Kr. Ghosh, Chandranath Saha,Nupur Roy,Debashis Biswas 

8. 

Alumni Sub-Committee 

Smt. Suparna Bhattacharya 

Nayeem Ahamed, Juthika Pandey, Prem Kr. Ghosh , Ambar Kumar Choudhury,Prasenjit Makur,Nupur Roy  

9. 

Sports Sub-Committee 

Mr. Ambar Kr. Choudhury 

Juthika Pandey, Sanchita De, Amalesh Patra, Suparna Bhattacharya, Prem Kr. Ghosh , Debashis Biswas, Amrita Mondal, Bijoya Saha  

10. 

UGC Sub-Committee 

Mr. Lekhraj Balmiki 

Nandini Bhattacharya, Amalesh Patra, Ambar Kr. Choudhury, Arkojyoti Jana, Prasenjit Makur,Amrita Mondal, Bijoya Saha 

11. 

Cultural Sub-Committee 

Mr. Supritha Mukhopadhyay 

Nandini Bhattacharya, Suparna Bhattacharya, Juthika Pandey, Nayeen Ahmed, Ambar Kr. Choudhury , Yashmin Akhtar,Amrita Mondal 

12. 

Magazine Sub-Committee 

Dr. Nayeen Ahmed 

Supritha Mukhopadhyay, Ambar Kr. Choudhury , Prem Kr. Ghosh, Suparna Bhattacharya, Lekhraj Balmiki, Nandini Bhattacharya, Amrita Mondal 

13. 

NSS Sub-Committee 

Mr. Prem Kr. Ghosh 

Debashis Biswas, Suparna Bhattacharya, Sanchita De, Juthika Pandey, Amalesh Patra, Nupur Roy, Amrita Mondal 

14. 

Student Counselling Sub-Committee 

Mrs. Sanchita Datta 

Yasmin Akhtar, Arkojyoti Jana, Prasenjit Makur,Bijoya Saha 

15. 

ICC Sub-Committee 

Mrs. Sanchita Datta 

Nandini Bhattacharya, Suparna Bhattacharya, Amalesh Patra,Prasenjit Makur,Amrita Mondal 

16. 

Student Grievance Sub-Committee 

Mrs. Yasmin Akhter 

Lekhraj Balmiki, Amalesh Patra, Juthika Pandey,Prasenjit Makur,Amrita Mondal 

17. 

UGC Career oriented Courses Council Sub-Committee 

Mr. Prem Kr. Ghosh 

Debashis Biswas, Prasenjit Makur,Nupur Roy 

18. 

SC, ST Sub-Committee 

Mrs. Juthika Pandey 

Amalesh Patra, Lekhraj Balmiki, Debashis Biswas, Prem Kr. Ghosh,Prasenjit Makur,Nupur Roy ,Amrita Mondal ,Bijoya Saha, Ambar Kr. Choudhury 

19. 

NAAC Steering Sub-Committee 

Mrs. Nandini Bhattacharya 

Suparna Bhattacharya, Sanchita Datta, Chandranath Saha, Arkojyoti Jana, Debashis Biswas, Lekhraj Balmiki,Amalesh Patra 

20. 

Students Aid Fund Sub-Committee 

Mrs. Yasmin Akhter 

Supritha Mukhopadhyay, Chandranath Saha, , Amalesh Patra, Prem Kr. Ghosh,Nupur Roy 

21. 

PF Sub-Committee 

Mr. Prasenjit Makur 

Prem Kr Ghosh, Nandini Bhattacharya, Sanchita De, Chandranath Saha, Debashis Biswas, Nupur Roy 

22. 

Service Book Sub-Committee 

Smt. Supritha Mukhopadhyay 

Nandini Bhattacharya, Chandranath Saha, Suparna Bhattacharya, Sanchita De, Prem Kr Ghosh, Debashis Biswas, Arkojyoti Jana 

23. 

Purchase Sub-Committee 

Mr. Amlesh Patra 

Prasenjit Makur, Arkojyoti Jana, Juthika Pandey,Prem Kr Ghosh, Supritha Mukhopadhyay 

24. 

Minority Cell Sub-Committee 

Mr. Prasenjit Makur 

Prem Kr Ghosh, Yasmin Akhtar, Lekhraj Balmiki , Arkojyoti Jana,Nayeem Ahamed 

25. 

Building Sub-Committee 

Smt. Supritha Mukhopadhyay 

Amalesh Patra, Prem Kr Ghosh,Local Councillor,MP,Corporation Engineer,Partha Saha 

26. 

Students’ Health Home Sub-Committee 

Mr. Lekhraj Balmiki 

Juthika Pandey, Debashis Biswas, Prasenjit Makur, Bijoya Saha  Non-Teaching Staff Sikandar Rajak,Madhumita Maji 

27. 

Picnic & Excursion Sub-Committee 

Mr. Chandranath Saha & Mr. Prem Kr. Ghosh 

Juthika Pandey, Lekhraj Balmiki, Debashis Biswas,Nupur Roy,Amrita Mondal, Suparna Bhattacharya 

28. 

Kanyashree Sub-Committee 

Mr. Prem Kr. Ghosh 

Juthika Pandey, Lekhraj Balmiki , Debashis Biswas,Amrita Mondal,Nupur Roy,Prasenjit Makur,Bijoya Saha 

29. 

Form Fill Up Supervising Sub-Committee 

Mr. Amlesh Patra 

Debashis Biswas, Lekhraj Balmiki,Arkojyoti Jana 

30. 

External Examination Sub-Committee 

Mrs. Sanchita Datta & Mr. Amalesh Patra & Mr. Debashis Biswas 

Amrita Mondal ,Bijoya Saha, Prasenjit Makur, Ambar Kr. Choudhury 

31. 

Election Sub-Committee 

Smt. Supritha Mukhopadhyay 

Chandranath Saha, Lekhraj Balmiki , Nayeem Ahamed, Amalesh Patra, Prem Kr Ghosh,Sanchita De, Suparna Bhattacharya ,Arkojyoti Jana,(NTSIM)Partha Das & Madhumita Maji 

32. 

Vidyasagar Distance Education  

Smt. Supritha Mukhopadyay  

Mr. Prem Kr. Ghosh 

33. 

IQAC 

Mrs. Nandini Bhattacharya 

Nayeem Ahamed, Sanchita De, Amalesh Patra, Suparna Bhattacharya , Supritha Mukhopadhyay, 

Arkojyoti Jana, 

34. 

Website Design Sub- Committee 

Mr.Arkojyoti Jana,Mr.Prasenjit Makur, Mr.  Lekhraj Balmiki 

Suparna Bhattacharya,Nayeem Ahamed, Supritha Mukhopadyay,Prem Kr Ghosh 

35. 

Seminar Sub-Comittee 

Mr.Prem Kr Ghosh, Smt. Suparna Bhattacharya,Mrs. Nupur Roy 

Prasenjit Makur,Debashis Biswas,Amrita Mondal 

36. 

E-Tender Sub-Committee 

Mr.Amalesh Patra 

Prasenjit Makur,Prem Kr Ghosh,Chandranath Saha,Arkojyoti Jana